Większość psów powyżej 1 roku je raz dziennie, zwykle wieczorem. Niektórym psom małych ras podaje się tylko niewielkie ilości na raz i wymagają one dwóch posiłków dziennie. Przekarmienie może wywołać wymioty lub biegunkę. Psy chętnie dostosowują się do rozkładu dnia rodziny i są szczęśliwe, gdy mogą jeść w tym samym czasie co reszta domowników. To może zapobiec napraszaniu się o jedzenie w czasie naszego posiłku.
Niestety po wieczornym jedzeniu niektóre psy muszą się wypróżnić. Do rozwiązania tego problemu wystarcza na ogół przesunięcie karmienia na wcześniejszą porę lub podawanie połowy porcji wcześniej, a połowy wieczorem.
Gdzie karmić psa?
Psy lubią mieć stałe miejsce do jedzenia. To narzuca porządek i zachęca do szybkiego zjadania posiłków.
Od nas zależy, gdzie będziemy karmili psa. Większość czworonogów je porządnie, ale najlepiej wybrać miejsce łatwe do sprzątnięcia, np. w kuchni, na werandzie lub na zewnątrz, pod dachem. Miski na jedzenie i wodę można postawić na zmywalnej podkładce z tworzywa sztucznego. Niektóre psy lubią wyciągać mięso z miski i żuć je leżąc na podłodze, jak lwy nad swoją zdobyczą. Tym psom trzeba podkładać gazetę lub sprzątać po każdym posiłku. Tak jak w przypadku szczeniąt nie wolno zostawiać nie zjedzonego pokarmu zbyt długo.