Młode psy dużych ras cierpią czasem na krzywicę. Ich ogromnie szybki wzrost powoduje, że kości stają się zbyt miękkie. Łapy psów wydają się opuchnięte, stawy dziwnie wygięte i pogrubiałe. Na żebrach formuje się tak zwany różaniec — charakterystyczne guzki biegnące w poprzek mniej więcej w połowie klatki piersiowej. Zapobieganie jest bardzo łatwe. Ponieważ do zaburzenia dochodzi w wyniku niedoboru witamin A, D i E, należy je zapewnić rosnącemu zwierzęciu. Weterynarz określi dawkę, jaka jest Twemu psu potrzebna.
W przypadku krzywicy już istniejącej nie próbuj kurować jej na własną rękę. Po pierwsze, nie zawsze pomogą typowe, dostępne w handlu krople czy tabletki, po drugie, może się okazać, że powodem znanych Ci już objawów będzie inne schorzenie kości, więc — jak zawsze — lekarz czeka.
U niektórych ras zdarza się, że przedwcześnie ulegają zwapnieniu ich dyski szyjne. Objawia się to silnym bólem i, na przykład, niemożnością schylenia się do miski. W zasadzie jedyną metodą leczenia jest operacja, której efekty widać po kilku tygodniach.