Należy dbać o czystość skóry i legowiska psa, i niedopuszczać aby insekty zagnieździły się w jego sierści. Głównymi wrogami psiej skóry są pchły i wszy.

Wszy u psa umiejscawiają się głównie na głowie, szyi, grzbiecie, bokach i nasadzie ogona. Pies jest wtedy niespokojny, drapie się i ociera o podłogę. Prowadzić to może do stanu zapalnego skóry i przerzedzenia sierści. Szczególnie niebezpieczna jest wszawica u suki karmiącej.
Nie powinno się samemu stosować preparatów przeciwko wszom występującym u ludzi, lecz kurację powierzyć lekarzowi weterynarii.
Pchła powoduje uporczywy świąd skóry, zwłaszcza u psów chorych, pozostających bez ruchu. Pogarsza się stan ich zdrowia. Zapchlenie nie jest również obojętne dla psów zdrowych. Pchły są pośrednim żywicielem tasiemca, mogą też przenosić dur endemiczny i szczurzy. Walka polega na zachowaniu czystości pomieszczeń i legowiska psa, na częstym czyszczeniu psiej sierści i stosowaniu środków farmakologicznych, będących w dyspozycji przychodni weterynaryjnych.
Świąd skóry może być też objawem choroby przewodu pokarmowego i złej przemiany materii oraz gorączki. Może też występować w czasie ciąży i karmienia. Ponadto psy najczęściej chorują na następujące schorzenia skóry:
Jest to pasożytnicza i zaraźliwa choroba skóry.