Każdy pies potrzebuje własnej szczotki i grzebienia do pielęgnacji. Szczotki dzielą się na: szczotki z włosia, rękawice dla psów, gęste druciane szczotki. Najważniejsze przybory to szczotka i grzebień, ale są i inne dla różnych typów sierści – głównie do trymowania i cieniowania. Wszystkie przybory trzymamy razem w suchym pudełku, aby nożyczki i noże nie rdzewiały. Po zakończeniu każdej sesji pielęgnacyjnej usuwamy włosy i brud z przyborów. Psy z upodobaniem wyciągają je i niszczą, co jest kolejnym powodem aby przybory zabezpieczyć.

UŻYWANIE GRZEBIENIA
Można dostać grzebienie metalowe lub z tworzywa sztucznego, ale te ostatnie częs­to się łamią i mogą zostać pogryzione przez psa. Zęby grzebienia powinny mieć zaokrą­glone koniuszki i brzegi, aby nie uszkodzić skóry lub włosów. Wszystkie psy potrzebują rzadkiego grzebienia, z zębami umieszczo­nymi co 2 mm. Psy o delikatniejszej sierści oraz te, których sierść łatwo się plącze, powinny mieć także gęsty grzebień.

  1. Zagłębiamy rzadki grzebień w sierść na całą jego głębokość, aby rozczesać wszystkie kołtuny, zwłaszcza w okrywie zewnętrznej.
  2. Używamy gęstego grzebienia, aby oddzielić podszycie i wydostać wszystkie martwe włosy, które nie trzymają się mocno. Nie można zbytnio ciągnąć, żeby nie zranić psa.
  3. Jeśli trafimy na jakąś przeszkodę w sierści, wyjmujemy grzebień i staramy się rozsupłać węzełek palcami lub rzadkim grzebieniem.